Terapia manualna kręgosłupa – podstawowe informacje
Zadbanie o własne zdrowie pozwoli nam przez długi czas cieszyć się dobrym samopoczuciem. Gdy układ ruchu niedomaga, mogą pojawić się bóle kręgosłupa i pleców. W tym wypadku ratunkiem dla wielu osób jest terapia manualna. To jedna z metod fizjoterapii, która ma na celu złagodzić dolegliwości i poprawić stan zdrowia pacjenta. Co warto wiedzieć o terapii manualnej kręgosłupa? Jakie informacje są istotne? Kiedy skorzystać z takiego rozwiązania?
Terapia manualna kręgosłupa
Terapia manualna kręgosłupa jest nieinwazyjną i naturalną metodą diagnostyki oraz leczenia. Znajduje zastosowanie w dysfunkcjach układu ruchu. W tym wypadku specjalista wykorzystuje dłonie, dotyk i różnorodny ucisk. Inna nazwa terapii manualnej to chiropraktyka. Jednakże warto mieć na uwadze solidne podstawy medyczne do zastosowania terapii manualnej kręgosłupa. Kiedy pacjenci korzystają z terapii tego typu? Wskazaniami są:
- skrzywienia i zwyrodnienia kręgosłupa,
- dolegliwości bólowe,
- przemęczenie,
- nerwobóle,
- wady postawy,
- niedostatek snu.
Istotne jest to, że terapia manualna jest stosowania również po chirurgicznych zabiegach.
Wdrożenie leczenia
Jak wygląda proces leczenia? terapia manualna kręgosłupa jest prowadzona na specjalnym stole. Stół przypomina kozetkę lub mebel do wykonywania masażu. Podczas leczenia, bardzo ważna jest odpowiednia pozycja pacjenta. Terapeuta wykonuje za pomocą dłoni określone pchnięcia i uciski na wyznaczone miejsca. Uciski odbywają się w obrębie chorego obszaru, tak aby przywrócić właściwe ułożenie struktur kręgosłupa. Co ciekawe, uciskane są wszystkie tkanki miękkie – nerwy, ścięgna, skóra, wiązadła i mięśnie.
Terapia manualna kręgosłupa opiera się na przywróceniu kręgów i dysków na odpowiednie miejsce. Fizjoterapeuci stosują uciskanie i masaż tkanek, które znajdują się w pobliżu kręgosłupa. Manipulacja stawów ma za zadanie na początku doprowadzić do odblokowania napiętego mięśnia, a potem stawu. Niezbędne jest zatem uciskanie zablokowanego mięśnia, ugniatanie i rozciąganie bolącego miejsca w różnych kątach. Gdy dojdzie do puszczenia blokady, mięsień jest ustawiany na właściwej pozycji. Skorzystanie z terapii manualnej warto skonsultować ze specjalistą. Lekarz wskaże nam, jak zwalczyć dolegliwości bólowe i kiedy wybrać pomoc terapeuty.
Warto stwierdzić, że terapia manualna kręgosłupa jest często ratunkiem dla osób z niedomagającym układem ruchu. To zadanie dla specjalisty z doświadczeniem i wiedzą.
Warto doczytać: